Softstarty ABB

Wymagania techniczne obowiązujące w Ameryce Północnej
Wymagania techniczne dotyczące aparat ów przeznaczonych na rynek ame-rykański i kanadyjski są podobne, chociaż normy obowiązujące w tych krajach różnią się znacznie od norm europejskich i norm IEC.

USA - UL Underwriters Laboratories Inc.

Kanada - CSA Canadian Standards Association

Istnieją różne rodzaje atestów UL, w tym „UL listed" i „UL component recognition". Atest „UL listed" oznacza, że na podstawie badania reprezentatywnych próbek produktu UL stwierdził, że spełniają one wymagania UL. Natomiast atest „UL component recognition" obejmuje jedynie ocenę podzespoł ów lub materiałów przeznaczonych do użytku w całym produkcie lub instalacji. Wszystkie softstarty ABB są atestowane i kontrolowane przez UL, czyli „UL listed".

Softstarty mogą ponadto mieć atesty „cUL", co oznacza, że spełniają amerykańskie i kanadyjskie normy bezpieczeństwa. Atesty cUL obejmują wszystkie wymagania UL i CSA, czyli oznaczają, że produkt nadaje się do użytku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

CCC (China Compulsory Certification)
Ponieważ softstart w wersji standardowej spełnia wymagania chińskiego atestu CCC, można go wprowadzić na rynek chiński tylko z dopuszczeniem i znakiem CCC.
Chińska norma GB14048.6-2008 jest oparta na normie IEC 60947-4-2.

Inne lokalne dopuszczenia oparte na normie IEC
Oprócz norm IEC i UL istnieją jeszcze inne normy lokalne obowiązujące w różnych krajach. Najważniejsze z nich, oprócz wspomnianych już CSA i CCC, to:
GOST — Rosja
C-tick — Australia
ANCE — Meksyk

Dopuszczenia morskie
Od softstartów używanych na pokładach statków firmy zajmujące się ubezpieczeniami morskimi wymagają niekiedy osobnych świadectw dopuszczenia morskiego. Mogą one być wystawione przez BV (Bureau Veritas), GL (Germanisher Lloyd), LR (Lloyd's Register EMEA), jeśli są oparte na normie IEC, lub przez ABS (American Bureau of Shipping), jeśli są oparte na normie UL, bądź przez dowolną inną niezależną instytucję certyfikującą. Zazwyczaj w dopuszczeniach morskich obowiązują specjalne wymagania dotyczące odporności na ude rzenia, wibracje i wilgotność.

Zastosowany normy
W softstartach zastosowano w całości lub częściowo następujące normy:
IEC 60947-1
EN 60947-1
IEC 60947-4-2
EN 60947-4-2
UL 508
CSA C22.2 No. 14
GB14048.6-2008
LR Test specification No. 1


 Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info 

Warto zobaczyć


Dobór softstartów do silników elektrycznych  Napędy energoelektroniczne do zmniejszania prądów rozruchowych silników elektrycznych. Łagodny rozruch silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.softstarty.pl