Drukuj
Softstart nie zmienia częstotliwości ani prędkości jak napęd. Zamiast tego podnosi stopniowo napięcie przykładane do silnika od wartości początkowej do pełnej.



Początkowo napięcie silnika jest tak niskie, że jest w stanie tylko korygować luz między kołami zębatymi lub naprężać pasy napędowe, aby zapobiec gwałtownym szarpnięciom podczas rozruchu. Stopniowo jednak napięcie i moment obrotowy wzrasta, a maszyny zaczynają się rozpędzać. Jedną z korzyści, jakie daje ta metoda rozruchu, jest możliwość dokładnego przy-stosowania momentu obrotowego do potrzeb, zarówno pod obciążeniem, jak i bez obciążenia.

Użycie softstartu obniża prąd rozruchowy, co pozwala zapobiec spadkom napięcia w sieci. Obniża to także moment rozruchowy i zmniejsza naprężenie mechaniczne urządzeń, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na serwis i obsługę utrzymaniową.


Podobnie jak napęd softstart jest w stanie przeprowadzić softstop, aby wyeliminować hydrauliczne uderzenie wody i gwałtowne zmiany ciśnienia w instalacjach pomp oraz zapobiec rozrywaniu delikatnego materiału transporterów taśmowych.


Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info