Drukuj
To opracowanie poświęcone jest głównie silnikom klatkowym, które są najczęściej spotykanym na rynku rodzajem silnika. Są one względnie tanie, a ich koszty obsługi ruchowej są zazwyczaj niskie. Na rynku działa wielu różnych producentów oferujących produkty w różnych przedziałach cenowych. Nie wszystkie silniki odznaczają się takimi możliwościami i jakością jak np. silniki ABB. Wyższa sprawność przekłada się na duże oszczędności energii w trakcie normalnej eksploatacji silnika. W normie IEC 60034-30 dotyczącej maszyn elektrycznych wirujących zdefiniowane są cztery klasy sprawności. Noszą one nazwy IE1, IE2, IE3 i IE4, przy czym silniki klasy IE4 uznawane są za najsprawniejsze. Jest to pokazane na wykresie po prawej stronie. Kolejnym aspektem cieszącym się obecnie zainteresowaniem jest niski poziom zakłóceń, podobnie jak wytrzymałość na trudne warunki pracy.



Silniki różnią się także innymi parametrami. Konstrukcja wirnika wpływa na prąd rozruchowy i moment obrotowy i pod tym względem silniki o tej samej mocy znamionowej mogą znacznie się od siebie różnić. Jeśli używany jest softstart, warto, aby silnik miał wysoki moment rozruchowy przy rozruchu bezpośrednim. Połączenie takich silników z softstartem umożliwia dalsze obniżenie prądu rozruchowego w porównaniu z silnikami o niskim momencie rozruchowym. Dane techniczne zależą ponadto od liczby biegunów. Moment rozruchowy silnika dwubiegunowego jest zazwyczaj niższy niż silnika z większą liczbą biegunów, np. czterema.


Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info