Softstarty ABB

Istnieją różne sposoby połączenia softstartu — w szereg z silnikiem, co jest najbardziej typową metodą, i wewnątrz obwodu w trójkąt. Jednak nie wszystkie softstarty można połączyć wewnątrz obwodu w trójkąt. Softstarty ABB z serii PSE i PSR można połączyć tylko w szereg.

Połączenie w szereg (w linię)
Jest to najpopularniejszy, a także najłatwiejszy sposób na połączenie softstartu.

Wszystkie trzy fazy są łączone szeregowo z przekaźnikiem przeciążeniowym, stycznikiem głównym i innymi używanymi apararami w sposób przedstawiony na poniższym schemacie. Aparaty przeznaczone do połączenia w szereg należy tak dobrać, aby wytrzymywały pełny znamionowy prąd silnika. Sam silnik może być zarówno połączony w gwiazdę, jak i w trójkąt.

Przykład: Silnik 100 A wymaga softstartu 100 A, stycznika głównego 100 A itp.


Połączenie wewnątrz obwodu w trójkąt (wewnętrzny trójkąt)
Połączenie to znacznie ułatwia zastępowanie nimi istniejących rozruszników gwiazda-trójkąt.

Jeśli softstart jest połączony wewnątrz obwodu w trójkąt będzie przewodził tylko 58% (1/V3) wartości prądu połączenia w szereg. W związku z tym można zastosować aparaty o mniejszych wartościach znamionowych, aby obniżyć koszt rozwiązania.

Wszystkie funkcje będą działały tak samo niezależnie od tego, czy połączenie jest w szereg czy wewnątrz obwodu w trójkąt. Jednak przy połączeniu wewnątrz obwodu w trójkąt między softstartem a silnikiem musi przebiegać 6 przewodów, co sprawia, że przy większej odległości połączenie w szereg będzie rozwiązaniem tańszym.

Przykład: Silnik 100 A wymaga softstartu 58 A, stycznika głównego 58 A, jeśli jest umieszczony wewnątrz obwodu w trójkąt itp.

Silnik używany z połączeniem wewnątrz obwodu w trójkąt musi być w stanie utrzymywać połączenie w trójkąt podczas pracy ciągłej. W USA i niektórych innych krajach do tego rodzaju połączenia należy zamówić specjalny sześcioprzewodowy silnik.

Wewnątrz obwodu w trójkąt silnika nie można użyć softstartu sterującego napięciem tylko w dwóch z trzech faz.

Położenie stycznika głównego
Jeśli softstart połączony jest wewnątrz obwodu w trójkąt (Inside Delta), istnieją dwie możliwości umieszczenia stycznika głównego: wewnątrz obwodu w trójkąt lub na zewnątrz niego. Zatrzymanie silnika nastąpi przy obu tych położeniach stycznika, ale w przypadku opcji A uważa się, że zatrzymany silnik jest nadal pod napięciem. W przypadku opcji B stycznik główny należy dobrać do prądu znamionowego silnika, podczas gdy w przypadku opcji
A może on być dobrany do 58% prądu znamionowego.

Niezależnie od tego, gdzie umieszczony jest stycznik główny, musi on mieć kategorię AC-3 przy tym prądzie, aby w sytuacji awa ryjnej był w stanie wyłączyć prąd i zatrzymać silnik.



Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info 

Warto zobaczyć


Dobór softstartów do silników elektrycznych  Napędy energoelektroniczne do zmniejszania prądów rozruchowych silników elektrycznych. Łagodny rozruch silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.softstarty.pl