Softstarty ABB

Ten artykuł zawiera krótki opis najważniejszych parametrów, jakie można ustawić w softstartach. Nie każde z tych ustawień dostępne jest we wszystkich softstartach, a pewne ustawienia mogą być dostępne zależnie od rodzaju i modelu softstartu. Do regulacji ustawień mogą służyć potencjometry, mikroprzełączniki, klawiatura, komputer itp.

Czas narastania
to czas, przez który softstart podnosi napięcie od wartości początkowej aż do pełnego napięcia. Nie powinno to trwać zbyt długo, ponieważ spowodował oby tylko niepotrzebne rozgrzanie silnika i ryzyko wyzwolenia przekaźnika przeciążeniowego.

Uważa się często mylnie, że ten parametr wyznacza moment rozruchu, czyli moment osiągnięcia pełnej prędkości przez silnik. To jednak nieprawda. Parametr czasu narastania wyznacza tylko moment, w którym softstart zacznie doprowadzać do silnika pełne napięcie. Jeśli silnik nie jest pod obciążeniem, rozruch silnika nastąpi prawdopodobnie szybciej niż wynikałoby z nastawionego czasu narastania. Jeśli natomiast jest pod dużym obciążeniem, rozruch będzie trwał prawdopodobnie dłużej.

Czas redukowania
umożliwia łagodne hamowanie silnika, np. pompy lub transportera taśmowego. Czas redukowania to czas potrzebny na obniżenie pełnego napięcia do poziomu napięcia końcowego. Jeśli czas redukowania wynosi zero, zatrzymanie realizowane będzie jako bezpośrednie.


Regulacja momentu obrotowego
to funkcja sterowania momentem obrotowym silnika zamiast napięciem. Jest to przydatne zwłaszcza do zatrzymywania pomp, aby uniknąć uderzenia hydraulicznego wody. W softstartach z regulacją momentu obrotowego można wybrać, czy czas narastania lub redukowania będzie dotyczył momentu obrotowego czy napięcia podczas rozruchu i hamowania. Parametry te nazywane są trybem rozruchu i trybem zatrzymania.

Napięcie początkowe
nazywane jest czasami „pedestal voltage". Jest to punkt, od którego rozpoczyna się narastanie napięcia w softstarcie. Moment obrotowy silnika spada wraz z kwadratem napięcia i jeśli ustawienie napięcia jest zbyt niskie, np. 20%, moment rozruchowy wyniesie tylko 0,22 = 0,04 = 4% i silnik nie ruszy od razu.
W związku z tym bardzo ważne jest znalezienie poziomu na tyle wysokiego, aby silnik od razu ruszył bez niepotrzebnego nagrzewania się.

Napięcie końcowe
to poziom napięcia, do którego softstart redukuje napięcie przez ustawiony czas podczas hamowania. W tym momencie silnik powinien być już zatrzymany, a softstart odetnie dopływ prądu do silnika, aby nie rozgrzewał się on niepotrzebnie.

Regulowany prąd znamionowy
silnika umożliwia ustawienie w softstarcie prądu znamionowego obsługiwanego silnika. Ustawienie to będzie miało wpływ także na inne wartości, jak poziom wyzwalania elektronicznego zabezpieczenia przeciążeniowego i innych zabezpieczeń, a także poziom funkcji limitu prądu.

Ograniczenie prądu
można ustawić w instal acjach wymagających pewnego ograniczenia prądu rozruchowego lub w przypadku rozruchu o wysokiej mocy, gdy uzyskanie idealnego rozruchu przy ustawieniu tylko napięcia początkowego i czasu narastania jest utrudnione. Gdy softstart osiągnie nastawiony poziom prądu, napięcie przestaje narastać do momentu, gdy prąd spadnie poniżej zadanej nastawy, i dopiero wtedy narasta dalej aż do osiągnięcia pełnego napięcia.



Ponieważ maksymalny prąd (prąd rozruchu bezpośredniego) spada w miarę narastania prędkości, napięcie można stopniowo zwiększać bez przekraczania ustawionego limitu prądu.


Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info 

Warto zobaczyć


Dobór softstartów do silników elektrycznych  Napędy energoelektroniczne do zmniejszania prądów rozruchowych silników elektrycznych. Łagodny rozruch silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.softstarty.pl