Jeśli w zakładzie są miejsca, gdzie występuje zagrożenie wybuchem wskutek obecności wybuchowej mieszaniny gazów, materiałów wybuchowych lub pyłu palnego innego niż pył wybuchowy, stosowanie elementów elektrycznych podlega specjalnym przepisom.
Poszczególne klasy ochrony przeciwwybuchowej (Ex) opisane są w następujących częściach normy IEC 60079:
IEC 60079-1 : obudowy ognioszczelne „d"
IEC 60079-2 : obudowy gazowe z nadciśnieniem „p"
IEC 60079-5 : osłona piaskowa „q"
IEC 60079-6 : osłona olejowa „o"
IEC 60079-7 : wzmocniona budowa „e"
IEC 60079-11 : iskrobezpieczeństwo „i"
IEC 60079-18 : hermetyzacja „m"
IEC 60079-22 : górnicze lampy czołowe do kopalń, gdzie występuje metan (w trakcie analiz)
Przykład: Aparatura elektryczna do stref zagrożenia wybuchem w osłonie olejowej „o" jest oznaczana jako Exo
Miejsca i strefy niebezpieczne
Miejsca niebezpieczne podzielone są na następujące strefy:
Strefa 0
Miejsce, w którym wybuchowy gaz obecny jest zawsze lub przez dłuższy czas. W takiej strefie mogą być stosowane tylko iskrobezpieczne obwody kategorii Exi. Silniki są zatem wykluczone.
Strefa 1
Miejsce, w którym istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia wybuchowego gazu w trakcie normalnej pracy. W tej strefie mogą być używane silniki kategorii Exd, Exe i Exp.
Strefa 2
Miejsce, w którym wystąpienie wybuchowego gazu w trakcie normalnej pracy jest mało prawdopodobne, a jeśli nawet ona wystąpi, to tylko przez krótki czas. Oczywiście można wtedy używać aparatów dopuszczonych do użytku w strefach 0 i 1. W pewnych warunkach urządzenia, np. silniki, nie muszą odznaczać się konstrukcją przeciwwybuchową.
ATEX
ATEX to skrót od ATmosphere EXplosible, który oznacza aparaty i miejsca pracy dopuszczone do użytku w strefie zagrożenia wybuchem. Oznaczenie ATEX nadawane jest na podstawie dwóch dyrektyw UE:
• dyrektywa 94/9/WE w sprawie urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (ATEX 95)
• dyrektywa 99/92/WE w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (ATEX 137)
Wybór położenia i modelu softstartu do stref zagrożenia wybuchem
Jeśli softstart będzie używany w instalacji stwarzającej zagrożenie wybuchem umieszcza się go zazwyczaj w osobnej obudowie poza jakimikolwiek strefami niebezpiecznymi. Należy zastosować specjalny przekaźnik przeciążeniowy przeznaczony do silników używanych w strefach zagrożenia wybuchem, np. od TA25DU ... V1000 do T900DU/SU...V1000. Ponadto wymagana jest specjalna wersja uniwersalnego sterownika silnika. Tego rodzaju przekaźnik odznacza się bardziej precyzyjną krzywą wyzwalania niż standardowy. Należy na to zwrócić szczególną uwagę.
Rodzaj i wielkość softstartu i innych aparatów w obwodzie należy wybrać według koordynacji typu 2.
Uwaga!
Wszelkie aparaty elektryczne, które używane będą w którejkolwiek ze stref niebezpiecznych, muszą być umieszczone w specjalnej obudowie. Tego rodzaju obudowa (np. stalowa skrzynka) musi być w stanie wytrzymać wewnętrzny wybuch któregokolwiek z elementów, nie wypuszczając niczego do otoczenia. Takie rozwiązanie jest zasadniczo bardzo nietypowe.
Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.
Softstarty ABB - Dobór / Zabezpieczenia
Praca w strefie zagrożenia wybuchem (Ex))
WebSystem tel. 048 383.01.44 | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info