Softstarty ABB

Wentylatory mają zazwyczaj duży moment bezwładności wskutek dużego koła zamachowego. Niektóre wentylatory można uruchomić za pomocą obniżonego momentu obciązenia, z zamkniętym tłumikiem. Jest to tak zwany rozruch bez obciążenia, który ułatwia (skraca) rozruch. Jednak w związku z wysokim momentem bezwładności i tak może on trwać dość długo.

Rozruch bezpośredni
Wysoki moment bezwładności wentylatorów wydłuża ich okres rozruchu. Przy wysokim prądzie rozruchowym rozruchu bezpośredniego może to powodować duże spadki napięcia w sieci, co będzie zakłócało działanie innych urządzeń.

Wentylatory odśrodkowe napędzane są bardzo często więcej niż jednym pasem napędowym. Podczas rozruchu bezpośredniego pasy te mogą się ślizgać. Poślizg pasa wynika z tego, że moment rozruchowy silnika jest zbyt wysoki podczas rozruchu, gdy te pasy nie są jeszcze w stanie przenosić tych sił. Ten typowy problem powoduje wysokie koszty obsługi utrzymaniowej, a także straty mocy produkcyjnych w przypadku konieczności zatrzymania produkcji w celu wymiany pasów i łożysk.


Rozrusznik gwiazda-trójkąt
Rozrusznik gwiazda trójkąt odznacza się niższym momentem rozruchowym. Jednak w związku z tym, że moment obciążenia wzrasta wraz z kwadratem prędkości, w położeniu gwiazdy moment obrotowy silnika nie będzie wystarczająco wysoki, aby rozpędzić wentylator do prędkości znamionowej.
Podczas zmiany połączenia na połączenie w trójkąt będą występowały wysokie wartości szczytowe prądu i przełączania, często takie same lub nawet wyższe, jak podczas rozruchu bezpośredniego, co się będzie wiązało z poślizgiem pasów. Poślizg ten można zredukować, bardzo mocno napinaj ąc pasy. Powoduje to jednak wysokie naprężenia mechaniczne łożysk zarówno w silniku, jak i wentylatorze, a w konsekwencji podnosi koszty eksploatacji.

Softstart
Kluczem do rozwiązania problemów z poślizgiem pasów jest obniżenie momentu rozruchowego silnika podczas rozruchu. Użycie softstartu ABB pozwala obniżyć napięcie do niskiej wartości w trakcie rozpoczynania rozruchu. Następnie napięcie stopniowo rośnie, aby wprawić wentylator w ruch. Softstart umożliwia przystosowanie ustawień do warunków rozruchu, zarówno bez obciążenia, jak i pod pełnym obciążeniem. Użycie softstartu znacznie obniża także wysoki początkowy prąd rozruchowy podczas rozruchu silnika, co zapobiega spadkom napięcia w sieci.

W niektórych softstartach jest wbudowane zabezpieczenie podprądowe, które wykrywa obniżenie prądu spowodowane zerwaniem pasa i zatrzymuje silnik, aby zapobiec szkodom.

Dobór właściwego softstartu
W wentylatorze jest zazwyczaj duże koło zamachowe o dużym momencie bezwładności, co wymaga rozruchu o wysokiej mocy. Należy wybrać softstart o jeden rozmiar większy niż wielkość kW silnika.

Ponieważ duże koło zamachowe wentylatora będzie powodowało długi okres hamowania poprzedzający zatrzymanie wentylatora, w tego rodzaju instalacjach nie należy nigdy stosować stopniowego obniżania napięcia podczas zatrzymywania.

Zalecane ustawienia podstawowe:
Czas narastania: 10 s Czas redukowania: 0 s
Napięcie początkowe: 30%
Ograniczenie prądu: 4 * Ie


Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info 

Warto zobaczyć


Dobór softstartów do silników elektrycznych  Napędy energoelektroniczne do zmniejszania prądów rozruchowych silników elektrycznych. Łagodny rozruch silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.softstarty.pl