Softstarty ABB

Istnieje wiele różnych rodzajów pomp, jak tłokowe, odśrodkowe, ślimakowe itp. Najpowszechniejszą odmianą jest pompa odśrodkowa i to ona omawiana jest poniżej.

Rozruch bezpośredni
Pod względem elektrycznym rozruch pompy nie sprawia większego problemu. Problemem jest jednak zużycie eksploatacyjne powodowane przez fale ciśnienia w instalacji rurowej wywotane tym, że silnik zbyt szybko rusza, a zwłaszcza zbyt szybko zatrzymuje się. Wskutek niewielkiej masy koła zamachowego i wysokiego momentu hamującego pompy bezpośrednie zatrzymanie będzie powodowało gwałtowne zatrzymanie pompy, a w konsekwencji uder zenie hydraul iczne wody i nag łe zmiany ciśnienia. O ile przy jednokrotnym zatrzymaniu, jest to niedogodność, to jeśli pompa zatrzymywana i uruchamiana jest w ten sposób wielokrotnie i używana ciągle, cała instalacja szybko ulegnie zużyciu. Powoduje to duże zapotrzebowanie na usługi serwisowe i eksploatacyjne, a co gorsze niezaplanowane przestoje.


Rozrusznik gwiazda-trójkąt
Użycie rozrusznika gwiazda-trójkąt pozwala na obniżenie momentu rozruchowego. Jednak w połączeniu w gwiazdę moment obrot owy silnika nie jest na tyle wysoki, aby dokończyć rozruch i osiągnąć prędkość znamionową. Kwadrat momentu obciążenia staje się zbyt wysoki, gdy silnik osiąga około 80-85% prędkości znamionowej. Dalsze przyspieszanie wymaga przełączenia na trójkąt.


Zmiana na trójkąt polega na rozwarciu stycznika układu w gwiazdę i zwarciu stycznika układu w trójkąt. Aby jednak nie wystąpiło zwarcie, podczas rozłączania jednego stycznika a załączeniem drugiego musi być zachowana zwłoka 50 ms. Jest to wystarczająco długo, aby zniknął łuk elektryczny. Niestety, w związku z wysokim momentem hamującym pompy w tym czasie silnik zdąży zwolnić. W silniku będzie nadal występować pole magnetyczne i w momencie załączania stycznika układu w trójkąt różnica potencjałów między siecią a silnikiem może być dwa razy większa niż napięcie sieci, czyli wynosić 800 V w sieci 400 V.

Te 800 V wywołają silny skok prądu, czasami nawet większy niż skok magnesowania podczas rozruchu bezpośredniego. Ponadto moment obrotowy podskoczy na tyle, że już po kilku takich rozruchach mogą wystąpić uszkodzenia połączeń między wałem silnika a obciążeniem.

Ponadto jedyną możliwą metodą zatrzymania pompy jest przeprowadzenie bezpośredniego zatrzymania, co spowoduje ten sam problem z uderzeniem hydraulicznym wody i nagłymi zmianami ciśnienia, jak w przypadku rozruchu bezpośredniego.

Softstart
Użycie softstartu ABB pozwala na obniżenie napięcia podczas rozruchu, co skutkuje obniżeniem także momentu obrotowego silnika. Narastanie napięcia podczas rozruchu sprawia, że silnik ma na tyle du żo siły, aby rozpędzić pompę do prędkości znamionowej bez skoków momentu obrotowego i prądu.

Softstart jest także przydatny do zatrzymywania. Stopniowe obniżanie napięcie przez softstart z pewnością zredukuje problemy z hydraulicznymi uderzeniami wody, ale w wielu instalacjach pomp to nie wystarczy. Właściwym rozwiązaniem będzie dopiero softstart z regulacją momentu obrotowego, który pozwala na obniżenie momentu obrot owego i zatrzymanie silnika w optymalny sposób, aby całkowicie wyeliminować hydrauliczne uderzenia wody.

Ponadto niektóre softstarty wyposażone są w zabezpieczenie podprądowe, które wykrywają suchobieg pompy, start uderzeniowy do uruchamiania zablokowanych pomp oraz zabezpieczenie przed blokadą wirnika zapobiegające szkodom wywołanym przez zacięcie pomp podczas pracy.

Dobór właściwego softstartu
Pompa ma zazwyczaj bardzo małe koło zamachowe o niskim momencie bezwładności. Wystarczy jej zatem normalny rozr uch, co sprawia, że softstart można dobrać do mocy znamionowej w kW. Jeśli jednak w ciągu godziny przeprowadza się więcej niż 10 rozruchów, wskazane jest zastosowanie softstartu o jeden rozmiar większego.

Zalecane ustawienia podstawowe:
Czas narastania: 10 s
Czas redukowania: 10-20 s
Napięcie początkowe: 30%
Tryb zatrzymywania: regulacja momentu obrotowego
Ograniczenie prądu: 3,5 * Ie


Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info 

Warto zobaczyć


Dobór softstartów do silników elektrycznych  Napędy energoelektroniczne do zmniejszania prądów rozruchowych silników elektrycznych. Łagodny rozruch silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.softstarty.pl