Softstarty ABB

Transportery taśmowe mogą się między sobą bardzo różnić. Ich długość może wynosić od kilku metrów do wielu kilometrów, a taśma może być ułożona poziomo lub z nachyleniem. Zazwyczaj w transporterze taśmowym występuje stały moment obciążenia, a moment hamujący zależy od obciążenia i może być zarówno niski, jak i wysoki.

Rozruch bezpośredni
Moment rozruchowy wymagany przez transportery taśmowe jest często zbliżony do momentu znamionowego silnika lub nieco od niego większy. Rozruch bezpośredni zwykłego silnika klatkowego daje moment od 1,5 do 2,5 raza większy od momentu znamionowego silnika, zależnie od rodzaju silnika, jego wielkości itp. Rozruch bezpośredni wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem poślizgów między pasem a układem napędowym ze względu na ten wysoki moment rozruchowy. Ponadto skrzynie przekładniowe i sprzęgła poddawane są wysokim naprężeniom mechanicznym. Efekt to silne zużycie eksploatacyjne i często wysokie koszty obsługi.

W celu zredukowania momentu obrotowego stosuje się niekiedy sprzęgła hydrokinetyczne. Jest to jednak metoda kosztowna i pracochłonna.


Rozrusznik gwiazda-trójkąt
Ponieważ rozrusznik gwiazda-trójkąt obniżałby moment obrotowy w trakcie połączenia w gwiazdę, korzystanie z tej metody jest niemożliwe, gdy moment obciążenia zbliżony jest do momentu znamionowego silnika podczas rozruchu.
Rozrusznik gwiazda-trójkąt będzie skutecznie działał tylko w przypadku transportera taśmowego o bardzo małym obciążeniu.


Softstart
Użycie softstartu ABB pozwala obniżyć moment rozruchowy do minimalnej wartości, przy której jest możliwe uruchomienie transportera taśmowego. Funkcje regulacji softstartu umożliwiają nastawienie dokładnie takiego momentu obrotowego, jaki jest niezbędny do rozruchu. W efekcie uzyskuje się jak najmniejsze mechaniczne obciążenie skrzynek przekładniowych i łożysk oraz brak ślizgania się pasów podczas rozruchu. Obniża to znacznie koszty. Jeśli używany jest softstart, podczas rozruchu otrzymuje się prąd od 3 do 4 razy większy niż prąd znamionowy silnika.

Ponadto niektóre softstarty wyposażone są w zabezpieczenie przed zamianą kolejności faz, które pozwala wykryć ruch wstecz taśm transportera. Ponadto zabezpieczenia podprądowe i przeciążeniowe softstartów umożliwiają wykrywanie, czy obciążenie nie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, a rozruch impulsowy pozwala na uruchamianie zablokowanych taśm.

Dobór właściwego softstartu
Zależnie od parametrów transporter taśmowy może wymagać normalnego rozruchu lub rozruchu o wysokiej mocy. W przypadku normalnego rozruchu należy wybrać softstart odpowiedni do mocy znamionowej silnika w kW. Jeśli ma to być rozruch o wysokiej mocy, wybrać aparat o jeden rozmiar większy.
Jeśli liczba rozruchów na godzinę przekracza 10, należy wybrać softstart o jeden rozmiar większy.


Zalecane ustawienia podstawowe:
Czas narastania: 10 s
Czas redukowania: 0 s
(w przypadku delikatnego materiału ustawić 10 s)
Napięcie początkowe: 40% Ograniczenie prądu: 4 * Ie


Powyższe materiały opracowała firma ABB. sp. z o.o.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info 

Warto zobaczyć


Dobór softstartów do silników elektrycznych  Napędy energoelektroniczne do zmniejszania prądów rozruchowych silników elektrycznych. Łagodny rozruch silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.softstarty.pl