Gdy tylko softstart MCD3000 zostanie zainstalowany, podłączony i zaprogramowany według wcześniejszych instrukcji przedstawionych w tej instrukcji dopiero wtedy może być uruchomiony.

Sterowanie Lokalnym Panelem
Lokalny Panel Sterowania może być użyty do sterowania MCD3000, gdy jest on w trybie sterowania lokalnego.

Panel sterowania



1. Cyfrowy wyświetlacz.
W czasie pracy wyświetlany jest prąd silnika (Amps) lub temperatura silnika (%) przeliczona przez MCD3000 z modelu termicznego silnika. Wartość wyświetlana jest oznaczona przez diodę świecącą LED po prawej stronie wyświetlacza i można je zmieniać używając przycisków [+/-].
W przypadku awarii softstartu (TRIP) na wyświetlaczu pojawi się kod awarii. W rozdziale 8.0 podane są kody poszczególnych błędów.

UWAGA!
Jeżeli prąd silnika przekroczy prąd maksymalny, to zostanie to pokazane na wyświetlaczu w postaci linii przerywanej.

1 Stan diod świecących LED softstartu.
• START: Napięcie zostaje podane do silnika.
• RUN: Napięcie znamionowe jest obecne na silniku.
• TRIP: Softstart został wyłączony. REMOTE: MCD3000 jest w trybie sterowania zdalnego. Lokalne przyciski [START], [STOP], [RESET] są nie aktywne.



3. Przyciski sterowania.
Mogą być używane tylko, gdy MCD3000 jest w trybie sterowania lokalnego. Do przełączania pomiędzy sterowaniem lokalnym i zdalnym wykorzystuje się przycisk [LOKAL/REMOTE].

UWAGA!
Par. 20 Rodzaj sterowania: Lokal/Remote iff może być wybrany w celu zablokowania któregoś z rodzaju sterowania: lokalnego lub zdalnego. Jeśli przycisk [LOKAL/REMOTE] jest użyty w próbie przełączenia do zablokowanego trybu, to na wyświetlaczu pojawi się napis 'OFF'. Także operowanie przyciskiem [LOkAl/REMOTE] może być ograniczone jeśli silnik jest zatrzymany. W tym przypadku wciśnięcie przycisku [LOKAL/ REMOTE] spowoduje pojawienie się na wyświetlaczu 'OFF'.

UWAGA!
Kiedy napięcie sterowania zastaje załączone, MCD3000 może być w każdym trybie sterowania: lokalnym lub zdalnym, w zależności od stanu przy jakim został wyłączony. Nastawą fabryczną jest tryb lokalnego sterowania.

UWAGA!

Jednoczesne wciśnięcie przycisków: [STOP] i [RESET] spowoduje natychmiastowe odłączenie napięcia od silnika i jego zatrzymanie wybiegiem. Wszystkie nastawy związane z łagodnym zatrzymaniem silnika lub hamowaniem stałoprądowym zostaną zignorowane.

4. Przyciski programowania
Należy przeczytać Rozdział 4 - Programowanie.

5. Stan diod świecących LED wejść zdalnego sterowania.
Pokazują stan załączeń obwodów wejść cyfrowych (dwustanowych) MCD3000.

UWAGA!
W momencie podania napięcia sterujące-«V go na softstart, wszystkie diody świecące LED i segmenty wyświetlacza cyfrowego będą zapalone na około 1 sekundę w celu przetestowania ich działania.

Zdalne Sterowanie
Zaciski cyfrowe wejść sterowania MCD3000 są aktywne, kiedy softstart jest w trybie sterowania zdalnego. Należy zapoznać się z rozdziałem 3.0 niniejszej instrukcji, gdzie dokładnie opisano opcje układów zdalnego sterowania.

Komunikacja Szeregowa
Komunikacja poprzez łącze szeregowe RS485 może być używana zarówno przy sterowaniu zdalnym jak i lokalnym. Programowanie MCD3000 jest również możliwe za pomocą komunikacji szeregowej. W rozdziale 3.0 niniejszej instrukcji są szczegółowo opisane funkcje komunikacji szeregowej.

Opóźnienie Ponownego Uruchomienia
Par. 15 Opóźnienie ponownego uruchomienia ustala minimalny czas pomiędzy końcem zatrzymania napędu, a początkiem ponownego rozruchu. Na okres, kiedy ta funkcja jest aktywna zostaje zapalona (pulsuje) dioda świecąca po prawej stronie wyświetlacza numerycznego softstartu, co oznacza, że silnik nie może być uruchomiony.

Drugi Zestaw Parametrów
MCD3000 posiada dwa zestawy parametrów:
• Pierwszy zestaw parametrów: Par. 1 - 9.
• Drugi zestaw parametrów: Par. 25 - 33. Jeśli softstart będąc w stanie wyłączenia został załączony do pracy, to następuje sprawdzenie wejścia cyfrowego służącego do wyboru zestawu parametrów (Par. Set). Otwarty obwód oznacza, aktywny pierwszy zestaw parametrów, natomiast
zamknięty, że drugi zestaw parametrów jest w użyciu.


UWAGA!
Jeżeli zostanie podany sygnał START podczas, gdy softstart jest w fazie zatrzymania
silnika (łagodne zatrzymanie lub stałoprą-dowe hamowanie), to MCD3000 ponownie uruchomi silnik bez kontroli wejścia cyfrowego Par. Set.

Model Termiczny Silnika
MCD3000 posiada model termiczny silnika, na podstawie którego działa zabezpieczenie przeciążenia silnika. Temperatura silnika jest ciągle przeliczana przez mikroprocesor, który używa zaawansowanego modelu matematycznego dokładnie odzwierciedlającego generowanie i rozpraszanie się ciepła silnika podczas wszystkich stanów sterowania, t.j. rozruch, praca, zatrzymanie. Ponieważ model termiczny silnika jest ciągle przeliczany, to eliminuje on potrzeby zabezpieczeń układów takich jak: wydłużenie czasu rozruchu, ograniczenie ilości rozruchów na godzinę itp. Aktualny stan modelu termicznego silnika jest pokazany na wyświetlaczu numerycznym, gdy MCD3000 nie jest w trybie programowania. Należy użyć przycisków [+/-] w celu zmiany wyświetlania parametrów na wyświetlaczu numerycznym. Temperatura silnika jest pokazana w [%] w stosunku do maksymalnej temperatury. Wyłączenie na skutek przeciążenia wystąpi przy 105%.

Testy przed uruchomieniem
Po otrzymaniu rozkazu START-u, MCD3000 steruje stycznikiem sieciowym (jeśli jest tak zaprogramowany) po czym wykonuje szereg testów przed podaniem napięcia na zaciski silnika i zaciski sterowania oraz załączeniem wyjść przekaźnikowych (jeśli są zaprogramowane).

Sterowanie Po Utracie Zasilania
Kiedy napięcie zasilające i sterowania zastaje załączone, MCD3000 może być w każdym trybie sterowania: lokalnym lub zdalnym, w zależności od stanu przy jakim został wyłączony. Jeśli softstart był w trybie zdalnego sterowania, to zostają sprawdzone stany wejść zdalnego sterowania i jeśli jest aktywny sygnał START, to nastąpi rozruch silnika. Jeśli softstart był w trybie lokalnego sterowania, to silnik będzie ponownie uruchomiony dopiero po wciśnięciu przycisku [START].

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info 

Warto zobaczyć


Dobór softstartów do silników elektrycznych  Napędy energoelektroniczne do zmniejszania prądów rozruchowych silników elektrycznych. Łagodny rozruch silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.softstarty.pl