Maksymalny prąd znamionowy softstartu jest obliczony tak aby temperatura złącza końcówek mocy (SCR) nie przekroczyła 125oC. Ma na nią wpływ pięć parametrów: prąd silnika, prąd rozruchu, czas trwania rozruchu, ilość rozruchów na godzinę, czas wyłączenia. Pełny dobór softstartu musi uwzględniać wszystkie te parametry. Prąd znamionowy softstartu nie jest wystarczający do opisania jego możliwości.

Szczegóły dopasowania parametrów pracy soft-startu opisuje IEC947-4-2 w kategorii AC53. Wyróżniamy dwie kategorie AC53:

1. AC53a: dla softstartów bez użycia styczników „BY-PASS".
Na przykład, poniższy kod AC53a opisuje warunki zasilania prądem znamionowym 256 A i prądem rozruchowym 4.5 x FLC przez 30 sekund, startując 10 razy na godzinę gdzie silnik pracuje przez 70% każdego cyklu działania. (Cykl działania = 60 minut / ilość startów na godzinę)

• Prąd znamionowy softstartu: maksymalny prąd znamionowy silnika (FLC) podłączonego do softstartu zapewniającego parametry operacyjne wyspecyfikowane w pozostałych pozycjach kodu AC53a.
• Prąd rozruchu: maksymalny prąd rozruchu, który pojawi się podczas startu.
• Czas rozruchu: czas potrzebny silnikowi do osiągnięcia pełnej prędkości.
• Cykl pracy: procent czasu pracy softstartu w każdym cyklu operacyjnym.
• Ilość rozruchów na godzinę: liczba operacyjnych cykli na godzinę.

2. AC53b: dla softstartów używających styczników „BY-PASS".
Na przykład, poniższy kod AC53b opisuje softstart, który pracuje z „BY-PASSem", jest zdolny zasilać prądem o wartości 145 A i prądem rozruchowym 4.5 x FLC przez 30 sekund z minimalną wartością 570 sekund między końcem jednego rozruchu i początkiem następnego.

Reasumując, softstart ma możliwość wyboru kilku prądów znamionowych. Prądy te zależą od prądu rozruchowego i wymagań aplikacyjnych. W celu porównania prądów znamionowych różnych softstartów, bardzo ważne jest zapewnienie, aby parametry operacyjne były identyczne.

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | serwis branżowy softstarty.pl | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info 

Warto zobaczyć


Dobór softstartów do silników elektrycznych  Napędy energoelektroniczne do zmniejszania prądów rozruchowych silników elektrycznych. Łagodny rozruch silników elektrycznych.

Copyright © 2010 www.softstarty.pl